W przyjętym przez Radę Gminy Planie Gospodarki Niskoemisyjnym dla Gminy Komprachcice wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko, wykazano, że największe zanieczyszczenie powietrza powodują budynki mieszkalne, które mają kotłownie węglowe. Niestety część mieszkańców spala w piecach także plastiki, opony i inne śmieci, które też wpływają na złą jakość powietrza na terenie gminy. W związku z tym, by przyczynić się do poprawy jakości powietrza komisja postawiła następujące wnioski:
1) Zwiększyć edukacyjne i informacyjne działania proekologiczne w gminie m.in. poprzez organizowanie konkursów, spotkań dla mieszkańców. Jedną z propozycji jest zorganizowanie np. pikniku ekologicznego dla mieszkańców we współpracy z fundacjami proekologicznymi, które pomagają w organizacji takich imprez. W każdym numerze Wieści Gminy Komprachcice zamieszczać cykl artykułów dotyczących proekologicznych działań informacyjnych i edukacyjnych. Zgodnie z art. 77 ust. 1 ustawy „Prawo ochrony środowiska”, w edukację dzieci i młodzieży powinni również zaangażować się nauczyciele w przedszkolach oraz szkołach na terenie gminy, którzy w formie np. zabaw, konkursów, pogadanek na lekcjach wychowawczych przekazywaliby wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska najmłodszym mieszkańcom gminy.
2) Wójt Gminy powinien podjąć wszelkie starania do rozpoczęcia współpracy z miastem Opolem, gminami sąsiadującymi lub podjąć działania własne gminy w celu powołania etatu strażnika gminnego odpowiedzialnego za ochronę porządku publicznego oraz ochronę przyrody (np. przypadki zaśmiecania, nielegalnego przyłączania się do sieci kanalizacyjnej, palenia śmieci, znęcania się nad zwierzętami).
3) W związku z zakończoną gazyfikacją w części sołectw należy zachęcać mieszkańców do wymiany ogrzewania na gazowe oraz pomóc mieszkańcom w przejściu tej procedury. W tym celu w Wieściach, jak i na stronie internetowej gminy powinny zostać umieszczone szczegółowe informacje dotyczące procedury przejścia na ogrzewanie gazowe. Komisja sugeruje, by w tej kwestii urzędnicy porozumieli się z pracownikami PGNiG, którzy mogliby zachęcić i pomóc mieszkańcom w podjęciu tego działania. Należy również podjąć działania w celu uzyskania zewnętrznej pomocy finansowej dla gminy i mieszkańców w postaci np. unijnych dotacji lub projektów mających na celu zachęcenie do wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne. Komisja wnioskuje także, by w przypadku wykonania przyłącza do posesji przez PGNiG prace odtworzeniowe na drodze zostały odebrane przez pracownika Urzędu Gminy.
Strażnik gminny...coś na kształt strażnika miejskiego? W jakie uprawnienia byłby wyposażony? Bo jeśli tylko w środki perswazji to szkoda pieniędzy.
OdpowiedzUsuństrażnik gminny w mieście przyjmuje nazwę "miejski" - to jedyna różnica, kompetencje są identyczne.
OdpowiedzUsuńMusiałaby to być osoba spoza gminy,spoza przyjacielskich,sąsiedzkich czy rodzinnych układów. Tutejszy nie "skrzywdzi" swojaka,nawet jak zauwazy nieprawidłowości.A ponadto może obawiać się działań odwetowych.
OdpowiedzUsuńTak to słuszne uwagi, dlatego był pomysł naszej komisji aby współpracować w tym względzie z Opolem lub sąsiednimi gminami. Po to aby wyeliminować właśnie to o czym napisał przedmówca.
OdpowiedzUsuńCzy to nie jest znęcanie się nad psem,kiedy trzyma się go przez 24 godziny na łańcuchu długości maksimum 1,5 metra w dodatku tuż przy garażu,z którego wyjeżdża samochód częstując psa spalinami ? Taki los zgotowali pieskowi państwo L. z ulicy Sportowej.
OdpowiedzUsuńZabraniane jest się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby a długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Trzymanie psa w warunkach opisanych powyżej nie jest to wprawdzie znęcaniem się w ustawowym pojęciu ale i tak podlega karze aresztu lub grzywny. Proszę o bliższe informacje na maila lub zgłosić sprawę do urzędu gminy.
OdpowiedzUsuń