środa, 21 stycznia 2015

Niebawem odbędą się wyborcze zebrania wiejskie w każdym z sołectw naszej gminy. Będziemy wybierać Sołtysa oraz członków Rady Sołeckiej. Jak należy przygotować takie zebranie, aby było prawomocne określa statut danego sołectwa. W naszej gminie statuty sołectw są prawie identyczne, zatem łatwo przygotować uniwersalny przepis na dobrze przygotowane, prawomocne zebranie wiejskie:

Czas, miejsce oraz temat zebrania wiejskiego musi być podany (rozplakatowany) do wiadomości mieszkańców sołectwa na 7 dni przed datą zebrania. Zebranie prowadzi sołtys lub wybrany przez członków zebrania inny przewodniczący. Aby w ogóle rozpocząć procedurę wyborów musi na sali znaleźć się odpowiednia ilość wyborców, czyli 1/5 uprawnionych do głosowania mieszkańców danego sołectwa. Trudno powiedzieć, jaka jest to ilość, bo dla każdego sołectwa będzie inna. Sołtysi otrzymają od Wójta pomoc w postaci pracownika Urzędu Gminy, który będzie prowadził obsługę zebrania wyborczego. Nie wiadomo z zapisów statutu jak będzie ustalone czy jest odpowiednia liczba mieszkańców uprawnionych do głosowania na sali. Jeśli nie będzie quorum to po 30 minutach mogą być przeprowadzone wybory już bez względu na frekwencję.

Ta półgodzinna przerwa nie musi być czasem straconym, jest to dobry moment na wybranie Komisji Skrutacyjnej. Zebranie wiejskie musi także ustalić skład ilościowy Rady Sołeckiej, która składa się od 3 do 5 członków. Komisja Skrutacyjna przyjmuje kandydatury do sprawowania funkcji Sołtysa i członków Rady Sołeckiej. Kandydaci muszą być zgłoszeni przez osoby uprawnione do głosowania i muszą wyrazić chęć kandydowania (ustnie w czasie zebrania lub pisemnie przed zebraniem). Zgłaszający kandydata ma obowiązek uzasadnić swoją kandydaturę. Po przyjęciu wszystkich kandydatur, Komisja Skrutacyjna objaśnia sposób głosowania. Jeśli w tym momencie minęło już pół godziny od momentu ustalenia braku quorum, można rozpocząć procedurę głosowania. Komisja skrutacyjna, za pomocą ostemplowanych pieczęcią sołectwa kart, przeprowadza głosowanie tajne. Głosujemy na naszego kandydata na Sołtysa oraz na kandydatów do Rady Sołeckiej. Po przeliczeniu głosów przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytuje protokół podając wyniki głosowania. Karty do głosowania, zamknięte w opisanej i opieczętowanej kopercie, stają się załącznikiem do protokołu z zebrania tak jak lista obecności i podjęte uchwały. Uchwały zebrania są przekazywane do wiadomości mieszkańców przez rozplakatowanie. I na koniec najważniejsza sprawa, która ułatwi procedurę głosowania, weźmy ze sobą… coś do pisania :)

Życzę trafnych wyborów.

1 komentarz:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami czytelników naszego bloga. Nie ponosimy odpowiedzialności
za ich treść. Zapraszamy wszystkich do dyskusji. Informujemy jednak, że komentarze nawołujące do przemocy, obrażające inne osoby, zawierające określenia uważane powszechnie za obelżywe lub wulgarne, będą usuwane. Będziemy szczęśliwi, jeżeli osoby uważające wprowadzenie dobrych zwyczajów za cenzurę, znajdą inne miejsce
do dyskusji w Internecie. Jeżeli którykolwiek z wpisów łamie dobre obyczaje, proszę zawiadom nas o tym -
blog.komprachcice@gmail.com

Subscribe to RSS Feed Blog o Komprachcicach napisz do nas maila! 1% dla potrzebujących