piątek, 5 lutego 2016

W dniu 27 stycznia 2016 r. odbyła się XII sesja Rady Gminy, którą poprzedziło wspólne posiedzenie robocze poszczególnych komisji działających w radzie. Podczas XII sesji Rady Gminy radni podjęli uchwały w sprawie:
  • przyjęcia zmiany Statutu Związku Gmin Śląska Opolskiego w Opolu,
  • przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Komprachcice w przedmiocie wyłączenia z granic Gminy Komprachcice obszaru sołectwa Chmielowice i obszaru sołectwa Żerkowice i włączenia ich do granic Miasta Opola,
  • określenia kryteriów naboru do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych i publicznych gimnazjów prowadzonych przez Gminę Komprachcice w postępowaniu rekrutacyjnym dla kandydatów zamieszkałych poza obwodami tych szkół oraz określenie liczby punktów i dokumentów potwierdzających spełnienie kryteriów.
  • zmiany uchwały budżetowej na rok 2016,
  • opłaty prolongacyjnej,
  • wprowadzenia na terenie gminy Komprachcice opłaty targowej oraz zasad ustalania i poboru, terminu płatności i wysokości stawek dziennych opłaty targowej,
  • powierzenia uprawnień do ustalania cen i opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń jednostek oświatowych funkcjonujących na terenie Gminy Komprachcice

Na posiedzeniu roboczym przed sesją odbyła się dyskusja w sprawie prośby właściciela działki położonej w Komprachcicach kierowanej do Rady Gminy na temat scalenia gruntów. Sprawa ta ma długi wątek, gdyż starania właściciela trwają już kilka lat. Głos w dyskusji zabrał sam zainteresowany a następnie problem scalania gruntów i ten konkretny przypadek przedstawił radnym pracownik Urzędu Gminy Pan Krzysztof Sośniak. Z uwagi na obowiązujące prawo radni po dyskusji uznali, że w tym przypadku wniosek o scalenie i podział gruntów powinni zgłosić właściciele lub użytkownicy wieczyści posiadający 50 % powierzchni gruntów objętych scaleniem i podziałem. Zgodnie z opinią radcy prawnego gmina nie ma w tym wypadku obowiązku wszczęcia tego postępowania z urzędu, czego domaga się właściciel. Podjęta w tej sprawie uchwała w poprzedniej kadencji Rady Gminy powinna zatem pozostać obowiązująca.

Na sesji Wójt przedstawił informację z realizacji uchwał, podjętych zarządzeń i z działalności w okresie międzysesyjnym, w tym odbytych spotkaniach oraz podpisanych umowach. Dowiedzieliśmy się m. in., że budowa bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) w naszej gminie (teren lotniska w Polskiej Nowej Wsi) stała się faktem. Umowa została podpisana. Gmina w związku z tym ma zbudować fragment drogi. Przebudowie ulegnie także sieć wodociągowa, gdyż zabezpieczenie ciśnienia wody do bazy HEMS (z ang. Helicopter Emergency Medical Service) musi być wyższe niż zapewnia obecna sieć. Dzięki zabiegom wójta Zarząd Prokado wyraził zgodę na sfinansowanie tej inwestycji. Baza będzie czynna od 7.00 do 45 minut przed zachodem Słońca. W bazie będą mieszkać pracownicy LPR. Skład załogi to 3 pilotów, 3 ratowników oraz 5 lekarzy. LPR jest jednostką finansowaną z budżetu Ministra Zdrowia.

Wójt wyraził swoje zaniepokojenie sytuacją związaną z wejściem w życie nowej ustawy, która umożliwia pozostawienie dzieci 6 letnich w przedszkolach. Według aktualnych danych do pierwszej klasy mogło by pójść w naszej gminie zaledwie 17 dzieci (odroczonych 6-latków z zeszłego roku). Nie wiadomo na dzień dzisiejszy ilu rodziców będzie chciało posłać do szkół dzieci 6 letnie. Są prowadzone rozmowy z dyrektorami placówek i robione wstępne sondaże wśród rodziców w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych. Pozostawienie większej ilości 6 latków w przedszkolach ograniczy miejsca dla nowych przedszkolaków. Poza tym trzeba będzie zastanowić się co zrobić w przypadkach, gdy np. w jednej pierwszej klasie będzie dwoje, czy troje dzieci? Jeśli do tego dodać planowane zmiany odnośnie likwidacji gimnazjów to może się okazać, że sprawy oświatowe będą jednym z poważniejszych problemów obecnej kadencji radnych i wójta.

Wójt poinformował radnych o planie budowy chlewni na terenie PNW. Szkoda, że o tej kontrowersyjnej inwestycji dowiedzieliśmy się dopiero w styczniu, gdyż z uwagi na medialny wydźwięk całej sprawy sprawa ta powinna zostać przedstawiona radnym wcześniej i w szerszym zakresie. O planach tych i głośnych protestach mieszkańców Chróściny pisaliśmy w osobnym poście.

Wykonane zostało oczekiwane przez mieszkańców ulicy Fabrycznej w Komprachcicach odwodnienie za kwotę 30 tys. zł.
Categories:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami czytelników naszego bloga. Nie ponosimy odpowiedzialności
za ich treść. Zapraszamy wszystkich do dyskusji. Informujemy jednak, że komentarze nawołujące do przemocy, obrażające inne osoby, zawierające określenia uważane powszechnie za obelżywe lub wulgarne, będą usuwane. Będziemy szczęśliwi, jeżeli osoby uważające wprowadzenie dobrych zwyczajów za cenzurę, znajdą inne miejsce
do dyskusji w Internecie. Jeżeli którykolwiek z wpisów łamie dobre obyczaje, proszę zawiadom nas o tym -
blog.komprachcice@gmail.com

Subscribe to RSS Feed Blog o Komprachcicach napisz do nas maila! 1% dla potrzebujących