Na ostatniej sesji podjęto uchwały do których linki pojawią się niebawem w BIP Urzędu Gminy Komprachcice. Z uwagi na zmiany w interpretacji zapisów ustawy i w związku z ostatnimi wyrokami sądów administracyjnych uchylono uchwałę w sprawie sposobu sprawienia pogrzebu przez Gminę. Przyjęto uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2018-2028.
Uchwała w sprawie zmiany uchwały budżetowej dotyczyła przeznaczenia 12 tys. zł na zakup masztu hydraulicznego dla jednostki OSP, która jest wyznaczona do obsługi zdarzeń wysokościowych. Kwota pochodzi z zabezpieczonej w budżecie puli na działalność OSP i została zaakceptowana przez Zarząd Gminny. 79 tys. zł z budżetu zostało przeznaczone na wydatki związane z funkcjonowaniem straży miejskiej na terenie naszej gminy. Z wydatkiem tym powiązana jest przyjęta uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Miasta Opole na realizację zadania w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Nie ukrywamy, że cieszymy się bardzo z przyjęcia tej uchwały, gdyż od początku byliśmy gorącymi orędownikami utworzenia oddziału straży miejskiej na terenie naszej gminy. Największe zasługi trzeba jednak przypisać naszemu blogowemu koledze radnemu Krzysztofowi Szopa, gdyż tak jak powiedział wójt on pierwszy rozpoczął rozmowy z przewodniczącym Rady Miasta Opola w tym temacie. Później razem z wójtem uczestniczył w spotkaniach ustalających szczegóły tej współpracy. O szczegółach działalności straży miejskiej z pewnością poinformujemy w osobnym poście. Pracę swą strażnicy rozpoczną już 6 marca i od razu zmierzą się z trudną sprawą w Dziekaństwie.
Przyjęta uchwała w sprawie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli na rok 2018 określa sposób finansowania doskonalenia zawodowo nauczycieli dla poszczególnych szkół i przedszkoli, w uzgodnieniu z dyrektorami placówek. Wysokość środków przeznaczonych na ten cel jest zaplanowana w budżecie gminy i stanowi w tym roku 1% odpisu planowanych, rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli szkół i przedszkoli.
Gościem sesji był Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej, brygadier Paweł Kielar, który zaprezentował zebranym swój program „Solidarni wobec zagrożeń” obejmujący gminy należące do Aglomeracji Opolskiej. W jego założeniach gminy te mają stworzyć wspólny front przygotowany na walkę z różnymi kataklizmami, np. powódź, huragany itp. Jak podkreślał autor programu ostanie lata pokazały, że żaden samorząd nie jest w stanie samodzielnie przygotować odpowiedniej ilości zasobów sprzętu i materiałów, żeby w sytuacji kataklizmu pomóc swoim mieszkańcom. Dlatego też głównym założeniem programu jest posiadanie przez poszczególne gminy różnych zasobów np. plandek, worków, proporcjonalnie do zdarzeń występujących w danej gminie. W chwili zagrożeń w pierwszej fazie działania zabezpieczona w ten sposób gmina radzi sobie sama, a w przypadku większego kataklizmu inne gminy solidarnie przychodzą jej z pomocą dzieląc się swoimi zasobami. Komendant podkreślił ważną rolę, jaką w tym programie odgrywają gminne jednostki OSP, które są pierwsze na miejscu zdarzenia i niezastąpione w sytuacji kataklizmów, kiedy czas pomocy niesiony przez zawodowych strażaków jest ograniczony. Jak pokazują doświadczenia ostatnich miesięcy, kiedy Polskę nawiedzały orkany, powodzie również i nasza gmina musi być przygotowana na usuwanie skutków wszelkich kataklizmów.