W dniu 28 czerwca 2017 r. odbyła się XXVII sesja Rady Gminy, którą poprzedziło wspólne posiedzenie robocze poszczególnych komisji działających w radzie. Podczas XXVII sesji Rady Gminy radni podjęli uchwały w sprawie:
Wiele kontrowersji wzbudził projekt zmiany uchwały budżetowej, który zakładał m.in. przekazanie 15 tys. złotych na zakup pomocy dydaktycznych w PSP Wawelno, Domecko, Polska Nowa Wieś, oraz przeznaczenie 30 tys. złotych na wykonanie nawierzchni na kompleksie sportowym w Wawelnie.
Po wspólnych obradach Komisji Budżetowej i Społecznej w sprawie szkół i ich finansowania, dla nas jako członków komisji społecznej jasnym się stało, że wymienione we wniosku szkoły mają zabezpieczenie finansowe na najważniejsze potrzeby związane z zakupem pomocy dydaktycznych. Podręczniki dla klas VII będą zakupione z innych środków, niebawem ma ruszyć rządowy program finansowania pracoklasowni więc uznaliśmy że te środki są zbędne. Likwidowane gimnazjum też będzie źródłem pomocy dydaktycznych z zakresu np. chemii i fizyki, które śmiało można przekazać do innych szkół w naszej gminie. Takie argumenty zostały przedstawione na wspólnym posiedzeniu komisji poprzedzającym sesję RG. Członkowie komisji społecznej na komisjach w 100% poparli pomysł aby te pieniądze przeznaczyć na remonty dróg w całej gminie. Pozostali radni wstrzymali się od głosu. Na sesji okazało się że jedynie nasza trójka głosowała za tym rozwiązaniem.
Drugą Sprawą, która oburzyła radnych blogowych, była chęć wybrukowania dojazdu do boiska w Wawelnie. Pomysł argumentowano nie złym stanem tej drogi a organizacją w sierpniu 20 lecia działalności Programu Odnowa Wsi, na którą przybędą liderzy odnowy wsi z Województwa Opolskiego oraz Zarząd Województwa Opolskiego wraz z Marszałkiem. Pochwalamy działalność społeczników z Wawelna, wiemy, że z boiska korzysta wiele osób i wspaniale by było żeby po bruku na to boisko się dostali. Niestety w naszej gminie wielu mieszkańców marzy aby mieć przynajmniej taką drogę jak ta prowadząca obecnie na boisko. Remonty i budowa dróg są wstrzymane z powodu braku środków (np. wniosek w sprawie remontu chodnika ul. Szeroka czy wnioski w sprawie doświetlenia ulic). Dlaczego więc naprawiamy dojazd podczas gdy sporo dróg gminnych jest nieprzejezdnych dla wózków dziecięcych, inwalidzkich, a po deszczu nie do przebycia dla pieszych.
Na sesji radny Kremer, w swojej przemowie obrażał radnych którym zarzucał to że nie pracują społecznie, snuł teorie o latających kamieniach na płytę boiska i podkreślał swoje zasługi w rozwój wsi Wawelno oskarżając społeczność innych sołectw (w tym mieszkańców wsi Komprachcice) o brak zainteresowania sprawami społecznymi. Nie bardzo wiemy co te wypowiedzi merytorycznie wniosły do sprawy drogi na obiekcie sportowym, ale o dziwo w głosowaniu nad tym wnioskiem tylko nasza trójka chciała aby te pieniądze przeznaczyć na remonty wszystkich dróg. Jak za czasów minionego ustroju, pokażemy się urzędnikom, a potem po dziurach wrócimy do naszych domów. Oby tylko nie było malowania trawy na zielono.
Poniżej zamieściliśmy zdjęcia drogi wewnętrznej w Wawelnie i ul. Kwiatowej prowadzącej na boisko i plac zabaw w Komprachcicach. Oceńcie Państwo sami remont której drogi jest bardziej potrzebny.
U góry dojazd do boiska w Wawelnie, a poniżej ul. Kwiatowa w Komprachcicach przed deszczem i po deszczu.
Jednogłośnie natomiast przyjęli radni uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Komprachcice za rok 2016 oraz w sprawie udzielenia absolutorium wójtowi Leonardowi Pietruszce. Wójt podziękował radnym, sołtysom oraz pracownikom urzędu, podkreślając, że nasza wspólna praca pozwala mimo trudności działać na rzecz gminy.
Uchwała w sprawie zmiany nazwy ulicy w PNW z „22 lipca” na „Lipcową” przeszła prawie jednomyślnie (nasz blogowy kolega się wyłamał gdyż nie miał pewności czy zmieniamy nazwy na właściwych działkach, a dokumentów z tego okresu brak).
Miłym punktem obrad Rady było również nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Komprachcice Panu Grzegorzowi Lachowiczowi – kierownikowi drużyny Berland Komprachcice. Drużyna futsal pod okiem Pana Grzegorza awansowała z II do I ligi, a w poprzednim sezonie była blisko ekstraklasy. Dzięki społecznej działalności naszego honorowego Obywatela nazwa Komprachcice jest rozsławiana w kraju. Dziękujemy i życzymy dalszej energii i zapału do działania w naszej gminie!
|
nadanie tytułu Honorowy Obywatel Gminy Komprachcice |
Ważnymi uchwałami są dwie mówiące o przystąpieniu do sporządzenia planów miejscowych wsi Osiny i Komprachcice. Ze względu na procedury planistyczne pewnie nie uda się zatwierdzić planów Radzie Gminy tej kadencji ale przyszli radni będą mieli dużo mniej pracy z tym związanej.
W związku z otrzymaniem informacji o uzyskanym wsparciu na realizację zadania pn. Rewitalizacja Parku w Domecku – udrożnienie stawu i odtworzenie ścieżek parkowych, dokonano wprowadzenia zadania do Wieloletniej Prognozy Finansowej na rok 2018 i tym samym nastąpiła konieczność uchwalenia zmian w wieloletniej prognozie finansowej gminy na lata 2017-2020.
Tradycyjnie już na sesji Wójt przedstawił informację z realizacji uchwał, podjętych zarządzeń i z działalności w okresie międzysesyjnym, w tym odbytych spotkaniach oraz podpisanych umowach.
Dużo uwagi wójt poświęcił sprawie zamknięcia przejazdu kolejowego w Polskiej Nowej Wsi. PKP zagrodziło przejazd krzywymi słupami uniemożliwiając przejazd do Szydłowa. Wójt planuje przejęcie od nadleśnictwa tego przejazdu, jest to jednak długa i skomplikowana procedura. W sprawie ciągu pieszo-rowerowego Komprachcice – Ochodze otrzymaliśmy informacje iż jest lekkie obsunięcie w czasie (nie z naszej winy) ale projekt nie jest zagrożony. Powoli dogrywana jest sprawa wykupu rudery nieopodal biblioteki po to aby można było w tym miejscu wybudować rondo.
Po raz kolejny poruszono sprawę ulicy Kwiatowej w Komprachcicach. Jak wiemy remonty dróg wykonywane w roku ubiegłym przez firmę Larix dotyczyły również ulicy Kwiatowej, która jako jedyna została do remontu wytypowana przez radnych (wniosek radnych z Komprachcic z 16 grudnia 2015r. o zmianę planowanego remontu ulicy Koszyka na remont ulicy Kwiatowej). Naszym argumentem było to, iż
cyt.: droga prowadzi na teren placu zabaw i boiska kompleksu sportowego, więc jest używana nie tylko przez osoby mieszkające przy tej ulicy. Stan drogi (błoto, kałuże) w znacznym stopniu utrudnia dostęp do w/w miejsca rekreacji i sportu osobom z dziećmi w wózkach i osobom starszym a planowana instalacja siłowni zewnętrznej tylko zwiększy liczbę użytkowników ulicy Kwiatowej.
Niestety po remoncie nie dość że nic nie poprawiono to stan drogi się pogorszył. O ile wcześniej w dni bezdeszczowe można było przebyć wózkiem po klepisku na plac zabaw tak teraz przebycie tej „remontowanej drogi” graniczy z cudem. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że należy zaprojektować jakiś system odwodnienia ale tego nie wykonano. W efekcie możemy śmiało poszczycić się najgorzej wyremontowaną drogą za pieniądze publiczne.
Kolejny wniosek dotyczył wielokrotnie poruszanej sprawy oznakowania skrzyżowania dróg Cmentarnej i Szkolnej w Komprachcicach. Obecne oznakowanie tych dróg jest wielce mylące i należy coś z tym zrobić. Wójt poinformował, że zmiana oznakowania będzie brana pod uwagę w momencie realizacji projektu ronda. Przy tej okazji wójt wspomniał o planach poprawy bezpieczeństwa pieszych poprzez dodatkowe oświetlenie przejścia w rejonie szkoły w PNW oraz sklepu Dino w Komprachcicach.
Następne pytanie dotyczyło właśnie okolic sklepu Dino a dokładnie problemu braku przejścia dla pieszych i chodnika po tej stronie drogi, na której zlokalizowany jest sklep. Dla nas radnych niezrozumiałe jest wydanie decyzji o budowie sklepu w tym jakże niebezpiecznym miejscu - na zakręcie i w dodatku bez możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych. Nie była to decyzja naszych urzędników, ale teraz trzeba poczynić wszelkie starania aby zwiększyć bezpieczeństwo w tym miejscu.
Na koniec radni wskazali na konieczność uzupełnienia szyb na przystanku autobusowym na ul. Opolskiej.