czwartek, 20 lipca 2017

W ślad za wiadomością ze strony Urzędu Gminy Komprachcice publikujemy  informacje dotyczące czasu pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, w którym można złożyć bezpośrednio nowy wniosek 500+

W związku ze zbliżającym się terminem składania wniosków na nowy okres zasiłkowy 500+, tj. od 1 sierpnia 2017 r., informujemy, iż w celu usprawnienia dostępu do możliwości bezpośredniego złożenia wniosku w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Komprachcicach, ul.Bilińskiego 2, tel. 77 46 46 196 i 77 46 47 305, czas pracy w dniach 21.08, 28.08 oraz 25.09.2017 r. zostanie wydłużony do godziny 18.00. Ponadto będzie możliwość załatwienia sprawy w soboty, tj. 26.08 i 23.09.2017r., w godz. od 8.00 do 13.00.
Informujemy również, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Komprachcicach jest czynny w poniedziałki w godzinach od 8.00 do 16.00 oraz od wtorku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 z wyjątkiem w/w dni.

środa, 19 lipca 2017



Upalne lato w pełni a mieszkanki Komprachcic jak tylko ładna pogoda pozwoli spotykają się na polach i wycinają zboże na koronę dożynkową. Każde ręce do pomocy okazały się potrzebne, więc i ja dołączyłam. Wystarczyły nożyczki, sznurki i do roboty! Wśród żartów, rozmów i w miłej atmosferze udało się zebrać pokaźną górkę zbóż. Samochodami z dużymi bagażnikami wiązki zboża przetransportowane zostały na suszenie do gospodarstwa Pana Alfreda Woźnicy. Gdy zboże podeschnie, w połowie sierpnia, panie będą z niego układać koronę żniwną.

Kolejne zbiory tym razem owsa będą miały miejsce już dziś po południu. I tak co roku, zgodnie z tradycją, kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich oraz inne chętne do pomocy osoby, przygotowują zboże na koronę dożynkową. Tegoroczną będziemy mogli podziwiać 3 września podczas Gminnych Dożynek, które w tym roku organizuje nasze sołectwo. 


Na zdjęciach wczorajsze cięcie zboża na polu Renaty i Gerarda Zając oraz wieszanie wiązek w gospodarstwie Pana Woźnicy.




















poniedziałek, 17 lipca 2017

Informujemy, że został wyłożony do publicznego wglądu projekt planu zagospodarowania wsi Ochodze wraz z rysunkiem. Uwagi do planu należy składać na piśmie do Wójta z podaniem imienia i nazwiska, adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy w nieprzekraczalnym terminie do dnia 16 sierpnia 2017r.

Przystąpiono również do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Osiny oraz Komprachcice. Zainteresowani mogą składać wnioski do tych planów. Wnioski należy składać na piśmie do Urzędu Gminy w terminie do 14 sierpnia 2017r. Wniosek powinien zawierać nazwisko i imię, adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku i oznaczenie nieruchomości, której wniosek dotyczy.

poniedziałek, 10 lipca 2017

Już w najbliższy weekend na placu kościelnym w Komprachcicach odbędzie się XII Festyn Parafialny. Rozpocznie go zabawa taneczna, a przygrywać będzie znany i lubiany mieszkaniec Komprachcic - DJ.FRED. W drugi dzień również nie zabraknie muzyki. Biesiadować i śpiewać będziemy przy zespole TRANSFER. Wśród licznych atrakcji znajdzie się pokaz sztuki cyrkowej w wykonaniu Julii Murzy z klubu TROLIK Opole, wiele konkursów i sprzedaż cegiełek z nagrodami. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę kusić nas będą bogato zaopatrzone stoiska. Organizatorem festynu jest Parafia św. Franciszka w Komprachcicach, a dochód przeznaczony zostanie na naprawę kościelnych dzwonów.
Zapraszamy do wspólnej zabawy!  

czwartek, 6 lipca 2017

Okres wakacji się rozpoczął, ale dla szkół jest to czas wytężonej pracy. Nie chodzi jednak o malowanie, czy porządki, ale o „nowe” w szkołach. A nowe oznacza wiele pytań i niepewności. Będą np. nowe klasy siódme w szkołach podstawowych a wraz z nimi nowe przedmioty. Jednym z takich przedmiotów jest drugi język. W naszej gminie będzie do wyboru jedynie język niemiecki. Wybór podobny do tego jaki zaproponował genialny Henry Ford „można sobie zażyczyć samochód w każdym kolorze, byle by był to czarny”. Od 1 września przed brakiem możliwości wyboru drugiego języka staną rodzice klas siódmych.

W kolejnych latach będziemy mieli nadmiar nauczycieli w szkole podstawowej w Komprachcicach (z oddziałami wygaszanego gimnazjum), a ilość dzieci będzie się kurczyła. Może więc zamiast nieuniknionych zwolnień zaproponować nauczycielom możliwość zatrudnienia w nowych specjalnościach np. nauka języka (innego niż niemiecki i angielski). Oprócz zatrzymania wartościowych nauczycieli w gminie będzie to możliwość zatrzymania uczniów, którzy nie oszukujmy się mogą szukać szkół w Opolu. Szkoły w Opolu oferują naukę innych języków co może być przepustką do dobrego liceum. Tym mogą się kierować rodzice (co już miało miejsce w naszej gminie). Rodzice muszą mieć wybór a dyrektorzy szkół w konsultacjach z rodzicami powinni zmierzyć się z potencjalnym problemem.

Planowana jest też bardzo duża zmiana w sposobie nauki języka mniejszości narodowej. Przedmiot ten jest obowiązkowy dla uczniów, których rodzice wnioskowali o jego nauczanie. Oceny wlicza się do średniej oraz mają wpływ na promocję ucznia do klasy wyższej lub na ukończenie szkoły. Nauka tego przedmiotu odbywała się na zasadzie dobrowolności więc zdarzało się, że przed końcem roku rodzice wycofywali swoje wnioski aby podwyższyć swoim dzieciom średnią (większe prawdopodobieństwo dostania się do upragnionego gimnazjum lub liceum) lub po to aby uniknąć powtarzania klasy przez swoją pociechę. W projekcie ustawy uregulowane jest to zupełnie inaczej i jeśli rodzice w nowym roku szkolnym nie złożą oświadczenia o rezygnacji z nauki języka mniejszości, nie będą mogli zrezygnować z nauki języka w danym roku szkolnym – oczywiście o ile projekt ustawy nie ulegnie modyfikacji.

poniedziałek, 3 lipca 2017

Mijający rok szkolny obfitował w wiele wydarzeń, które odbywały się w grupach judo. Młodzi sportowcy powoli zaznaczają swoje miejsce na mapie tej dyscypliny. Wielkim wyróżnieniem dla grupy judo była nominacja do prestiżowych „Komprachcickich Orłów”. Z pewnością będzie to ogromną motywacją do dalszej pracy i wyników sportowych.
Ostatni miesiąc szkolny, podobnie jak cały rok, był pracowity dla młodych judoków. Poza sobotnimi zajęciami dodatkowymi, wzięli udział dn. 24.06 w festynie organizowanym w Osinach. W wakacyjnych nastrojach prezentowali swoje umiejętności sportowe, sprawność fizyczną, kulturę zachowania na macie i poza nią. W tak przemiłej atmosferze młodzież nie chciała schodzić ze sceny, na której ułożona była mata.
W sekcji judo wakacje rozpoczęły się dopiero 26.06 kiedy to część młodych judoków wspaniale zdała trudny egzamin z padów, trzymań, słownictwa japońskiego i wielu innych elementów, uzyskując tym samym 6 kyu oraz przepustkę do kolejnego stopnia wtajemniczenia w dyscyplinę.
Do zobaczenia na sali judo we wrześniu.
Beata Śmieja






 

niedziela, 2 lipca 2017

W dniu 28 czerwca 2017 r. odbyła się XXVII sesja Rady Gminy, którą poprzedziło wspólne posiedzenie robocze poszczególnych komisji działających w radzie. Podczas XXVII sesji Rady Gminy radni podjęli uchwały w sprawie:
Wiele kontrowersji wzbudził projekt zmiany uchwały budżetowej, który zakładał m.in. przekazanie 15 tys. złotych na zakup pomocy dydaktycznych w PSP Wawelno, Domecko, Polska Nowa Wieś, oraz przeznaczenie 30 tys. złotych na wykonanie nawierzchni na kompleksie sportowym w Wawelnie.

Po wspólnych obradach Komisji Budżetowej i Społecznej w sprawie szkół i ich finansowania, dla nas jako członków komisji społecznej jasnym się stało, że wymienione we wniosku szkoły mają zabezpieczenie finansowe na najważniejsze potrzeby związane z zakupem pomocy dydaktycznych. Podręczniki dla klas VII będą zakupione z innych środków, niebawem ma ruszyć rządowy program finansowania pracoklasowni więc uznaliśmy że te środki są zbędne. Likwidowane gimnazjum też będzie źródłem pomocy dydaktycznych z zakresu np. chemii i fizyki, które śmiało można przekazać do innych szkół w naszej gminie. Takie argumenty zostały przedstawione na wspólnym posiedzeniu komisji poprzedzającym sesję RG. Członkowie komisji społecznej na komisjach w 100% poparli pomysł aby te pieniądze przeznaczyć na remonty dróg w całej gminie. Pozostali radni wstrzymali się od głosu. Na sesji okazało się że jedynie nasza trójka głosowała za tym rozwiązaniem.

Drugą Sprawą, która oburzyła radnych blogowych, była chęć wybrukowania dojazdu do boiska w Wawelnie. Pomysł argumentowano nie złym stanem tej drogi a organizacją w sierpniu 20 lecia działalności Programu Odnowa Wsi, na którą przybędą liderzy odnowy wsi z Województwa Opolskiego oraz Zarząd Województwa Opolskiego wraz z Marszałkiem. Pochwalamy działalność społeczników z Wawelna, wiemy, że z boiska korzysta wiele osób i wspaniale by było żeby po bruku na to boisko się dostali. Niestety w naszej gminie wielu mieszkańców marzy aby mieć przynajmniej taką drogę jak ta prowadząca obecnie na boisko. Remonty i budowa dróg są wstrzymane z powodu braku środków (np. wniosek w sprawie remontu chodnika ul. Szeroka czy wnioski w sprawie doświetlenia ulic). Dlaczego więc naprawiamy dojazd podczas gdy sporo dróg gminnych jest nieprzejezdnych dla wózków dziecięcych, inwalidzkich, a po deszczu nie do przebycia dla pieszych.

Na sesji radny Kremer, w swojej przemowie obrażał radnych którym zarzucał to że nie pracują społecznie, snuł teorie o latających kamieniach na płytę boiska i podkreślał swoje zasługi w rozwój wsi Wawelno oskarżając społeczność innych sołectw (w tym mieszkańców wsi Komprachcice) o brak zainteresowania sprawami społecznymi. Nie bardzo wiemy co te wypowiedzi merytorycznie wniosły do sprawy drogi na obiekcie sportowym, ale o dziwo w głosowaniu nad tym wnioskiem tylko nasza trójka chciała aby te pieniądze przeznaczyć na remonty wszystkich dróg. Jak za czasów minionego ustroju, pokażemy się urzędnikom, a potem po dziurach wrócimy do naszych domów. Oby tylko nie było malowania trawy na zielono.

Poniżej zamieściliśmy zdjęcia drogi wewnętrznej w Wawelnie i ul. Kwiatowej prowadzącej na boisko i plac zabaw w Komprachcicach. Oceńcie Państwo sami remont której drogi jest bardziej potrzebny.
 
U góry dojazd do boiska w Wawelnie, a poniżej ul. Kwiatowa w Komprachcicach przed deszczem i po deszczu.






Jednogłośnie natomiast przyjęli radni uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Komprachcice za rok 2016 oraz w sprawie udzielenia absolutorium wójtowi Leonardowi Pietruszce. Wójt podziękował radnym, sołtysom oraz pracownikom urzędu, podkreślając, że nasza wspólna praca  pozwala mimo trudności działać na rzecz gminy.

Uchwała w sprawie zmiany nazwy ulicy w PNW z „22 lipca” na „Lipcową” przeszła prawie jednomyślnie (nasz blogowy kolega się wyłamał gdyż nie miał pewności czy zmieniamy nazwy na właściwych działkach, a dokumentów z tego okresu brak).

Miłym punktem obrad Rady było również nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Komprachcice Panu Grzegorzowi Lachowiczowi – kierownikowi drużyny Berland Komprachcice. Drużyna futsal pod okiem Pana Grzegorza awansowała z II do I ligi, a w poprzednim sezonie była blisko ekstraklasy. Dzięki społecznej działalności naszego honorowego Obywatela nazwa Komprachcice jest rozsławiana w kraju. Dziękujemy i życzymy dalszej energii i zapału do działania w naszej gminie!
nadanie tytułu Honorowy Obywatel Gminy Komprachcice
Ważnymi uchwałami są dwie mówiące o przystąpieniu do sporządzenia planów miejscowych wsi Osiny i Komprachcice. Ze względu na procedury planistyczne pewnie nie uda się zatwierdzić planów Radzie Gminy tej kadencji ale przyszli radni będą mieli dużo mniej pracy z tym związanej.

W związku z otrzymaniem informacji o uzyskanym wsparciu na realizację zadania pn. Rewitalizacja Parku w Domecku – udrożnienie stawu i odtworzenie ścieżek parkowych, dokonano wprowadzenia zadania do Wieloletniej Prognozy Finansowej na rok 2018 i tym samym nastąpiła konieczność uchwalenia zmian w wieloletniej prognozie finansowej gminy na lata 2017-2020.

Tradycyjnie już na sesji Wójt przedstawił informację z realizacji uchwał, podjętych zarządzeń i z działalności w okresie międzysesyjnym, w tym odbytych spotkaniach oraz podpisanych umowach.

Dużo uwagi wójt poświęcił sprawie zamknięcia przejazdu kolejowego w Polskiej Nowej Wsi. PKP zagrodziło przejazd krzywymi słupami uniemożliwiając przejazd do Szydłowa. Wójt planuje przejęcie od nadleśnictwa tego przejazdu, jest to jednak długa i skomplikowana procedura. W sprawie ciągu pieszo-rowerowego Komprachcice – Ochodze otrzymaliśmy informacje iż jest lekkie obsunięcie w czasie (nie z naszej winy) ale projekt nie jest zagrożony. Powoli dogrywana jest sprawa wykupu rudery nieopodal biblioteki po to aby można było w tym miejscu wybudować rondo.

Po raz kolejny poruszono sprawę ulicy Kwiatowej w Komprachcicach. Jak wiemy remonty dróg wykonywane w roku ubiegłym przez firmę Larix dotyczyły również ulicy Kwiatowej, która jako jedyna została do remontu wytypowana przez radnych (wniosek radnych z Komprachcic z 16 grudnia 2015r. o zmianę planowanego remontu ulicy Koszyka na remont ulicy Kwiatowej). Naszym argumentem było to, iż cyt.: droga prowadzi na teren placu zabaw i boiska kompleksu sportowego, więc jest używana nie tylko przez osoby mieszkające przy tej ulicy. Stan drogi (błoto, kałuże) w znacznym stopniu utrudnia dostęp do w/w miejsca rekreacji i sportu osobom z dziećmi w wózkach i osobom starszym a planowana instalacja siłowni zewnętrznej tylko zwiększy liczbę użytkowników ulicy Kwiatowej.

Niestety po remoncie nie dość że nic nie poprawiono to stan drogi się pogorszył. O ile wcześniej w dni bezdeszczowe można było przebyć wózkiem po klepisku na plac zabaw tak teraz przebycie tej „remontowanej drogi” graniczy z cudem. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że należy zaprojektować jakiś system odwodnienia ale tego nie wykonano. W efekcie możemy śmiało poszczycić się najgorzej wyremontowaną drogą za pieniądze publiczne.

Kolejny wniosek dotyczył wielokrotnie poruszanej sprawy oznakowania skrzyżowania dróg Cmentarnej i Szkolnej w Komprachcicach. Obecne oznakowanie tych dróg jest wielce mylące i należy coś z tym zrobić. Wójt poinformował, że zmiana oznakowania będzie brana pod uwagę w momencie realizacji projektu ronda. Przy tej okazji wójt wspomniał o planach poprawy bezpieczeństwa pieszych poprzez dodatkowe oświetlenie przejścia w rejonie szkoły w PNW oraz sklepu Dino w Komprachcicach.

Następne pytanie dotyczyło właśnie okolic sklepu Dino a dokładnie problemu braku przejścia dla pieszych i chodnika po tej stronie drogi, na której zlokalizowany jest sklep. Dla nas radnych niezrozumiałe jest wydanie decyzji o budowie sklepu w tym jakże niebezpiecznym miejscu - na zakręcie i w dodatku bez możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych. Nie była to decyzja naszych urzędników, ale teraz trzeba poczynić wszelkie starania aby zwiększyć bezpieczeństwo w tym miejscu.

Na koniec radni wskazali na konieczność uzupełnienia szyb na przystanku autobusowym na ul. Opolskiej.
Subscribe to RSS Feed Blog o Komprachcicach napisz do nas maila! 1% dla potrzebujących